Answer:

Explanation:
The electric field produced by a single point charge is given by:

where
k is the Coulomb's constant
q is the charge
r is the distance from the charge
In this problem, we have
E = 1.0 N/C (magnitude of the electric field)
r = 1.0 m (distance from the charge)
Solving the equation for q, we find the charge:

Answer:
= 85.89 ° C
Explanation:
The linear thermal expansion process is given by
ΔL = L α ΔT
For the three-dimensional case, the expression takes the form
ΔV = V β ΔT
Let's apply this equation to our case
ΔV / V = -0.507% = -0.507 10-2
ΔT = (ΔV / V) 1 /β
ΔT = -0.507 10⁻² 1 / 1.15 10⁻³
ΔT = -4.409
–T₀ = 4,409
= T₀ - 4,409
= 90.3-4409
= 85.89 ° C
Answer:
457.81 Hz
Explanation:
From the question, it is stated that it is a question under Doppler effect.
As a result, we use this form
fo = (c + vo) / (c - vs) × fs
fo = observed frequency by observer =?
c = speed of sound = 332 m/s
vo = velocity of observer relative to source = 45 m/s
vs = velocity of source relative to observer = - 46 m/s ( it is taking a negative sign because the velocity of the source is in opposite direction to the observer).
fs = frequency of sound wave by source = 459 Hz
By substituting the the values to the equation, we have
fo = (332 + 45) / (332 - (-46)) × 459
fo = (377/ 332 + 46) × 459
fo = (377/ 378) × 459
fo = 0.9974 × 459
fo = 457.81 Hz
Answer:
B. i=2.79A
C. F=0.066N
Explanation:
A) By the right hand rule we have that
F=iL x B
F=iLBsin(α)
If the wire jump toward the observer the top pole face is the magnetic southpole.
B) The diameter of the pole face is 15cm. We can take this value as L (the length in which the wire perceives the magnetic field). Hence, we have

C) Now the length of the wire that feels B is

and the force will be (by taking the degrees between the magnetic field vector and current vector as 80°)

I hope this is useful for you
regards