Answer:
annual percentage rate: 7.0404%
Explanation:
We need to solve for the annual convertible rate when we are given with the annual effective rate:
![(1+APR/52)^{52}=1+0.07289\\APR =( \sqrt[52]{1.07289} -1) \times 52\\](https://tex.z-dn.net/?f=%281%2BAPR%2F52%29%5E%7B52%7D%3D1%2B0.07289%5C%5CAPR%20%3D%28%20%5Csqrt%5B52%5D%7B1.07289%7D%20-1%29%20%5Ctimes%2052%5C%5C)
apr = 0.0704035593 = 7.0404%
Almost positive the answer would be <span>concept that people may decide what agreements they want to enter into</span>
Answer:
a. Profit; $520
b. Firms will enter; Left
c. Zero profits or normal profits
Explanation:
A restaurant is operating in a monopolistic competitive market.
The restaurant is producing 260 meals per day.
This is the profit maximizing level of output where the marginal cost is equal to marginal revenue.
The average total cost at this point is $10.
The price level is $12.
The profit or loss to the restaurant will be equal to the difference between total revenue and total cost.
a. Profit
= Total Revenue - Total cost
= $12
260 - $10
260
= $3,120 - $2,600
= $520
b. This supernormal profit will attract other firms to enter the market, as a result the market share of existing firms will decline. The demand curve of the restaurant will move to the left.
c. In the long run, the firms in a perfectly competitive market earn only zero economic profits as positive profits attract new firms and negative profits cause the firms to leave.
So the restaurant will have zero or normal profits in the long run.
Answer:
The transaction price would Leo estimated for this contract is $30,000
Explanation:
The computation of the transaction price is shown below:
= (Fixed fee + additional amount) × chance + fixed fee × chance
= $35,000 × 50% + $25,000 × 50%
= $17,500 + $12,500
= $30,000
hence, the transaction price would Leo estimated for this contract is $30,000
We simply applied the above formula so that the correct answer could come