answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anni [7]
1 year ago
14

A grocery store is selling 90 fl. oz of detergent for $6.99. To the nearest cent, what is the unit price?

Mathematics
2 answers:
quester [9]1 year ago
8 0
I think “A” is the answer
Ganezh [65]1 year ago
5 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

6.99 - 6 = 0.99

8 - 6.99 = 1.01

1.01>0.99

So it's A

Brainliest???

You might be interested in
The hospital shop buys cereal bars in boxes of 4.
Korolek [52]
First, you divide 58 bars by 4. The answer will be 14 boxes with 2 bars remaining in the box.
8 0
2 years ago
A store gets a bucket of eggs for $16.20 and sells a dozen eggs for $3.50. If there are 450 eggs in the bucket, by what percent
Jet001 [13]
Price of a bucket of eggs $16.20
price for a dozen of eggs $3.50
number of dozens in 450 eggs:
450/12
=37.5
price of 37.5 will be:
37.5×3.50=$131.25
The percentage the store has increased the price will be:
(131.25-16.20)/16.20×100
=710%

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Today, John ran 15 miles in 2 hours and 30 minutes. He wants to represent the relationship between the distance he ran, in miles
jeyben [28]

Answer:

d = 6t

Step-by-step explanation:

Firstly, lets change the 2 hours and 30 minutes to 2.5 hours, you could devide the time in minutes by 60 to get that number 2[hours]+(\frac{30}{60})[minutes to hours] = 2.5Hours.

Anyway, John ran 15 miles in 2.5 hours which means he ran (15÷2.5) in one hour which is equal to 6miles per hour. That means if you multiply the hours he ran by 6 you will get the miles he ran.

So the answer would be:

d = 6t

3 0
1 year ago
Tootsie rolls cost $0.02 each and Peppermint Patties cost $0.05 each. If you have $1.00, how many of each
Julli [10]

Answer:

With $1 you can buy 50 Tootsie rolls, and 20 Peppermint Patties.

Step-by-step explanation:

100 divided by 2 = 50

100 divided by 5 = 20

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Cooper is measuring ingredients for his special dessert. He needs a total of 70.4 mL of milk and melted butter. The recipe calls
Pavlova-9 [17]

Answer:

Cooper needs 39.8 mL milk for his recipe

Step-by-step explanation:

Let B be the quantity of butter

and

m be the quantity of milk

<u>So according to given statement the whole mixture measures 70.4 mL while butter measures 30.6mL</u>

so,

B+m = 70.4

30.6 + m = 70.4

m = 70.4 - 30.6

m = 39.8 mL

Cooper needs 39.8 mL milk for his recipe ..

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which transformation maps hexagon 1 into 3?
    15·1 answer
  • If the m&lt;7 = 115 degrees, find the measure of &lt;2
    10·2 answers
  • Sketch the region bounded by the curves y=3x3, x+y=4, and y=0. Find the coordinates of the centroid.
    11·1 answer
  • Last summer, Betty earned $4200 by painting houses. She invested
    8·2 answers
  • Renee is simplifying the expression (7) (13/29) (1/7).She recognizes that 7 and 1/7 are reciprocals, so she would like to find t
    9·2 answers
  • Tiffany's quiz grades on the first four quizzes are 72. 87.83 and 91. In terms of an inequality, what scores on the last quiz wi
    10·1 answer
  • Serena estimates that she can paint 60 square feet of wall space every half -hour .Write a equations for the relationship with t
    9·1 answer
  • A man bought two watches for Rs 2,500 each. He sold one of them at 10% profit and the other at 4% loss. What was his gain or los
    9·1 answer
  • Kain graphs the hyperbola (y+2)^2/64 − (x+5)^2/36 = 1 . How does he proceed? Drag a value, phrase, equation, or coordinates in t
    5·2 answers
  • Ramon has 6.75 kg coffee. he wants 0.25 kg bags. how many bags does he need?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!