Answer:
Explanation:
1. To find the cost per unit of production, first we find the total cost. So we multiply the unit of each factor used times its cost.
capital: 2*$10=$20
raw materials: 5*$4=$20
labour: 8*$3=$24
Total cost: $20+$20+$24=$64
Then we divide the total cost over the total units produced:
Cost per unit: $64/640=$0,1 Answer is B
2. If the cost per unit of raw materials increases from $4 to 8$. Then the total cost of production will be:
capital: 2*$10=$20
raw materials: 5*$8=$40
labour: 8*$3=$24
Total cost: $20+$40+$24=$84
To find how much the cost per unit will rise, to find how much it rises
64$→100%
$84←x
x=($84*100%)/$64=131.2%
131.2%-100=31.2%. The answer is B
3. Because there is a change in raw materials, then there would be changes in the supply demand. In this case, the total cost and the cost per unit increased, then it is a negative shock to the supply demand. This is represented as a shift to the left. The answer is D
Answer:
A
Explanation:
Agile means able to move around quickly
Answer:
Please see details below:
Explanation:
(a) Current ratio.
Current RATIO 0,97
(b) Accounts receivable turnover. times
Account Receivables Turnover time 5,03
(c) Average collection period. days
Average Collection Period 72,5
(d) Inventory turnover. times
Inventory Turnover Times 3,3
(e) Days in inventory. days
Days in Inventory 109,1
(f) Free cash flow
Free Cash Flow $32.600
Answer:
Brand association
Explanation:
Brand equity refers to the value that a product receives from associating with a renowned brand. Brand association is one of the components of brand equity. Brand association refers to those images or symbols that customers identify with a brand.
Organizations try to instill positive image in the minds of customers through brand association. Here, Martha redecorates coffee collective with pictures of players and coaches as way to promote the team as audience will be be able to connect with the team through the images.