The new volume at standard pressure of 1 atm is 21294 liters.
Explanation:
Data given:
Initial volume of the gas V1 = 338 liters
initial pressure on the gas P1 = 63 atm
standard pressure as P2 = 1 atm
Final volume at standard pressure V2 =?
The data given shows that Boyle's law equation is to used:
P1V1 = P2V2
rearranging the equation to calculate V2,
V2 = 
Putting the values in the equation:
V2 = 
= 21294 L
as the pressure on the gas is reduced to 1 atm the volume of the gas increased incredibly to 21294 litres.
The balanced equation for combustion is as follows;
2CH₃OH + 3O₂ ---> 2CO₂ + 4H₂O
The stoichiometry of CH₃OH to O₂ is 2:3
the limiting reagent is the reactant that is fully consumed during the reaction. The amount of product formed is directly proportional to the amount of limiting reactant produced. The excess reagent is the reactant that is provided in excess and is not fully used up, there will be an amount of this reagent remaining after the reaction.
If methanol is the limiting reactant,
If 2 mol of methanol reacts with 3 moles of O₂
Then 24 mol of methanol reacts with - 3/2 x 24 = 36 mol of O₂ should be present
But only 15 mol of O₂ is present, therefore O₂ is the limiting reactant and methanol is in excess.
3 mol of O₂ reacts with 2 mol of CH₃OH
then 15 mol of O₂ reacts with 2/3 x 15 = 10 mol of CH₃OH
Excess reactant is methanol, 10 mol are used up therefore 24 - 10 mol = 14 mol are remaining at the end of the reaction
Answer:
The solubility of MnS will decrease on addition of KOH solution.
Explanation:
As per the equation given:

On dissolution of MnS in water it gives a basic solution as it gives hydroxide ions.
Now when the we are adding aqueous KOH solution, it will dissociate as:

Thus it will further furnish more hydroxide ion,
This will increase the concentration of hydroxide ions (present of product side), the system will try to decrease its concentration by shifting towards reactant side.
Thus the solubility of MnS will decrease on addition of KOH solution.
Answer:
By visiting other households with cats.
Explanation:
This will give Brian a variety of other houses and determine if it is truly cats or just alleries from other items. This is the most direct way to get Brian the answer he is looking for.
Answer:
Mass = 14.64 g
Explanation:
Given data:
Volume of solution = 1.25 L
Molarity of Solution = 0.15 M
Mass of CaF₂ = ?
Solution:
Molarity is used to describe the concentration of solution. It tells how many moles are dissolve in per litter of solution.
Formula:
Molarity = number of moles of solute / L of solution
We will calculate the number of moles of CaF₂ and then determine the mass by using number of moles.
0.15 M = number of moles of solute / 1.25 L
number of moles of solute = 0.15 M × 1.25 L
number of moles of solute = 0.1875 mol/L × L
number of moles of solute = 0.1875 mol
Mass in gram:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.1875 mol ×78.07 g/mol
Mass = 14.64 g