The reaction formula of this is C3H8 + 5O2 --> 3CO2 + 4H2O. The ratio of mole number of C3H8 and O2 is 1:5. 0.025g equals to 0.025/44.1=0.00057 mole. So the mass of O2 is 0.00057*5*32=0.0912 g.
I'm going to suppose you want the adjusted chemical reaction, using the formulas of the compounds. You can see it in the image attached.
Answer:
The equilibrium concentration of CH₃OH is 0.28 M
Explanation:
For the reaction: CO (g) + 2H₂(g) ↔ CH₃OH(g)
The equilibrium constant (Keq) is given for the following expresion:
Keq=
=14.5
Where (CH3OH), (CO) and (H2) are the molar concentrations of each product or reactant.
We have:
(CH3OH)= ?
(CO)= 0.15 M
(H2)= 0.36 M
So, we only have to replace the concentrations in the equilibrium constant expression to obtain the missing concentration we need:
14.5= 
14.5 x (0.15 M) x
= (CH₃OH)
0.2818 M = (CH₃OH)
Answer: The substance is in the gas phase only in region 5
The substance is in both the liquid and the solid phase in region 2
The substance is in only the liquid phase in region 3
The melting point is the temperature at region 2
The boiling point is the temperature at region 4
Explanation: