Answer:
We have to take 37.5 mL of a 0.400 M solution
Explanation:
Step 1: Data given
Stock volume = 100 mL = 0.100L
Stock concentration 0.400 M
Volume of solution he wants to make = 100 mL = 0.100L
Concentration of solution he wants to make = 0.150 M
Step 2: Calculate the volume of 0.400 M CuSO4 needed
C1*V1 = C2*V2
⇒with C1 = the stock concentration = 0.400M
⇒with V1 = the volume of the stock = TO BE DETERMINED
⇒with C2 = the concentration of the solution he wants to make = 0.150 M
⇒with V2 = the volume of the solution made = 0.100 L
0.400 M * V1 = 0.150M * 0.100L
V1 = (0.150M*0.100L) / 0.400 M
V1 = 0.0375 L = 37.5 mL
We have to take 37.5 mL of a 0.400 M solution
Answer:
2.49*10⁻¹² mol
Explanation:
Use Avogadro's Number for this equation (6.022*10²³). Divide Avogrado's by the number of atoms you have to find moles. You are answer should be 2.49*10⁻¹² mol.
Correct Question:
A spectator ion is (Select all that apply.)
- a piece of french fry contaminating the reaction mixture
- an ionic component of a reactant that is unchanged by the reaction
-in this experiment, nitrate ion
- your eye, carefully watching the progress of the reaction
Answer:
- an ionic component of a reactant that is unchanged by the reaction
Explanation:
A spectator ion is an ion that exists as a reactant and a product in a chemical equation. A spectator ion is one that exists in the same form on both the reactant and product sides of a chemical reaction.
Spectator ions are ions that are present in a solution but don't take part in the reaction. When reactants dissociate into ions, some of the ions may combine to form a new compound. The other ions don't take part in this chemical reaction and are therefore called spectator ions.
The correct option is therefore the option;
- an ionic component of a reactant that is unchanged by the reaction
B)the number of protons increases ,and the number of shells of electrons increases
This can be solved using ideal gas equation:
ideal gas equation,
P\times V=n\times R\times T
Here,
P denotes pressure
V denotes volume
n denotes number of moles of gas
R denotes gas constant
T denotes temperature
The values given here are as follows;
T=314 K
R=0.0821 atm L mol ⁻¹
V=11.0 L
Number of moles of gas, n= 0.703 mol
Putting all the values in the above equation,
P=\frac{ 0.703\times 0.0821\times 314}{11.0 }
P=1.64 atm
So the pressure will be 1.64 atm.