I believe that the correct answer to this question is B. because matt took more than 5 minutes .
Answer:
Each unit cost $800
Step-by-step explanation:
Annual compensation = $48,000
Annual number of units sold = 2000
Commission on each item sold = 3%
Compensation for 2000 units = $48,000
Compensation for 1 unit = $48,000/2000 = $24
Cost of one unit = compensation for one unit ÷ commission on one unit = $24 ÷ 3% = $24 ÷ 0.03 = $800
Answer:
8
Step-by-step explanation:
Since the forklift has a maximum capacity of three boxes per trip, simply divide the total number of boxes (23 boxes) by three and round up to the nearest whole unit to find the number of trips required:

Casey had to visit the dock 8 times. He moved three boxes in seven trips and two boxes in one trip.
Answer:
d(4)=?
where
d= distance
t= hours
In this Linear function given by the law d(t) = 12t +20 and the graph below. To find the d(4), means to find out how many miles she cycled in the instant 4 hours.
By this function, after a break , the instant t=0, she had already cycled 20 miles.
Let's calculate
d(4) = 12(4) +20
d(4) =48+20
d(4)= 68 miles
Step-by-step explanation:
So,
1. Type I profits $20
2. Type II profits $30
3. Type III profits $40
4. I/day < 100
5. Type I needs 5 hrs.
6. Type II needs 10 hrs.
7. Type III needs 15 hrs.
8. Total hrs. available: 2000 hrs.
Every +5 hrs. spent yields an extra $10.
If we use 500 hrs. to make 100 Type I stereos, we will profit $2000.
If we use 500 hrs. to make 50 Type II stereos, we will profit $1500.
If we use 495 hrs. to make 33 Type III stereos, we will profit $1320.
We should use the first 500 hrs. to make Type I stereos.
We should use the last 1500 hrs. to make Type II stereos.
$2000 + $4500 = x
$6500 = x
There must be 100 Type I stereos made along with 150 Type II stereos made.