Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.
Change in velocity = d(v)
d(v) = v2 - v1 where v1 = initial speed, v2 = final speed
v1 = 28.0 m/s to the right
v2 = 0.00 m/s
d(v) = (0 - 28)m/s = -28 m/s to the right
Change in time = d(t)
d(t) = t2 - t1 where t1 = initial elapsed time, t2 = final elapsed time
t1 = 0.00 s
t2 = 5.00 s
d(t) = (5.00 - 0.00)s = 5.00s
Average acceleration = d(v) / d(t)
(-28.0 m/s) / (5.00 s)
(-28.0 m)/s * 1 / (5.00 s) = -5.60 m/s² to the right
IT IS EASIER TO CLIMB A SLANTED SLOPE
Answer:
3.1 m/s²
Explanation:
Given:
Mass of the balloon (m) = 11.4 g = 0.0114 kg ( 1 kg = 1000 g)
Force acting on the balloon (F) = 0.035 N
Acceleration with which the balloon must be hit (a) = ?
Now, we know that, from Newton's second law, net force acting on an object is equal to the product of its mass and acceleration.
Therefore, framing in equation form, we have:

Rewriting in terms of acceleration 'a', we get:

Now, substitute the given values and solve for 'a'. This gives,

Therefore, the acceleration of the water balloon to reach the target must be equal to 3.1 m/s².