answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alinara [238K]
2 years ago
6

Altira Corporation provides the following information related to its merchandise inventory during the month of August 2021: Aug.

1 Inventory on hand—3,200 units; cost $6.50 each. 8 Purchased 16,000 units for $6.70 each. 14 Sold 12,800 units for $13.20 each. 18 Purchased 9,600 units for $6.80 each. 25 Sold 11,800 units for $12.20 each. 28 Purchased 5,200 units for $5.80 each. 31 Inventory on hand—9,400 units. Required: Using calculations based on a periodic inventory system, determine the inventory balance Altira would report in its August 31, 2021, balance sheet and the cost of goods sold it would report in its August 2021 income statement using each of the following cost flow
Business
1 answer:
Elodia [21]2 years ago
7 0

Answer:

August 2021:

                                                                                             Total Cost

Aug.1 Inventory on hand—3,200 units; cost $6.50 each.  $ 20,800

8 August  Purchased 16,000 units for $6.70 each.      $ 107200

14 August Sold 12,800 units for $13.20 each.             $ 165600

18 August  Purchased 9,600 units for $6.80 each.  $ 65,280

25 August Sold 11,800 units for $12.20 each.     $ 143,960

28 August Purchased 5,200 units for $5.80 each.  $ 30,160

31 August  Inventory on hand—9,400 units.

FIFO Ending Inventory $58,720

5,200 units for $ 30,160

4,200 units for $6.80 each.  $ 28,560

<em>FIFO Cost OF Goods Sold </em>

=$ 20,800 + $ 107,200+ $ 65,280+ $ 30,160 - $58,720= 223,400-$58,720 = <em>$ 164,720</em>

<em></em>

LIFO Ending Inventory $ 62340

3,200 units; cost $6.50 each.  $ 20,800

6,200 units for $6.70 each = $ 41540

<em>LIFO Cost OF Goods Sold </em>

=$ 20,800 + $ 107,200+ $ 65,280+ $ 30,160 -$ 62340= 223,400-$ 62340=<em>$ 161,100</em>

<em></em>

<em>Average Cost Ending Inventory = $223,400/ 34,000= 6.570</em>

<em>9,400* 6.570= $ 61,763</em>

<em></em>

Average Cost of Goods Sold = (Total Units - Ending Unit )* 6.57=

                                                            = $ 223,380

You might be interested in
Jealousy in the workplace can be detrimental to the natural formation of ________ between employees.
adoni [48]
<span>"C" is the best answer. Respect naturally occurs in a team or workplace when everyone is on the same page and everyone takes pride in the individual and team accomplishments at the workplace. Jealousy that stems from internal or external accomplishments is a sure-fire way to shut-down any possible respect that could be occurring.</span>
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Stew Beauf is a self-employed surfboard-maker in 2019. His Schedule C net income is $152,800 for the year. He also has a part-ti
NikAS [45]
The answer to this question is $356,567
6 0
1 year ago
Tharaldson Corporation makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Stan
balu736 [363]

Answer:

The correct answer is A.

Explanation:

Giving the following information:

Standard Hours=  0.2 hours

Standard Rate=  $11.00

Actual output of 3,500 units

Actual direct labor-hours 530 hours

To calculate the direct labor efficiency variance, we need to use the following formula:

Direct labor time (efficiency) variance= (Standard Quantity - Actual Quantity)*standard rate

Standard quantity= 0.2 hours*3,500 units= 700 hours

Direct labor time (efficiency) variance= (700 - 530)*11= $1,870 favorable

It is favorable because a lower number of hours were required to make 3,500 units than estimated.

3 0
1 year ago
Universal Electronics, Inc. (UEI), which started operations one year ago, has two divisions: Consumer and Commercial. Both divis
zhannawk [14.2K]

Answer:

Consumer    EVA 7, 133.00

Commercial EVA 7,090.50

<u>Both are profitable</u>

<u />

Explanation:

The EVA (economic value added) is the result from subtracting the cost of capital of the investment to their divisional income. This will determinate if the division increase the company's capital or destroyed (as it return less than optimal/desired)

Consumer Income                     11,500

Investment: 35,500 + 4,200 = 39,700

EVA:     11,500 - 39,700 x 11% =  7,  133

Commercial Income                  11,925

Investment: 39,750 + 4,200 = 43,950

EVA: 11,925 - 43,950 x 11%   =  7090.5

Both division are profitable as they generate more income than the cost of the investment

4 0
1 year ago
Janice has calculated the GDP for 2018 by using the total final goods and services times the 2018 prices of total goods and serv
zubka84 [21]

Answer:

a. Janice must adjust the total value 2018 GDP for inflation.

Explanation:

Gross domestic product is defined as the amount of goods and services produced by a country in a particular period. It is a measure of economic growth of the country.

Real GDP is calculated from GDP by adjusting for inflation of deflation. Real GDP gives a more clear picture of the economy since it considers the reality of inflationary effect on prices.

For example when prices go up and GDP is used, it will seem the country is producing more. Which is a wrong assumption.

Real GDP give a more accurate insight into a countrie's productivity.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Macro, micro, pico, femto and umbrella are all types of what?
    14·1 answer
  • Littleton Books has the following transactions during May. May 2 Purchases books on account from Readers Wholesale for $4,200, t
    5·1 answer
  • If a student attends every management science class, the probability of passing the course is 0.80; but if the student only atte
    10·1 answer
  • Velvety Pancake House, Inc., a U.S. firm, and Wallaby Waffles, Ltd., an Australian firm, enter into a contract that has a forum-
    15·1 answer
  • 3)During a routine market study conducted by CL Foods, it was noted that Chinese and Indian food products were in high demand in
    6·1 answer
  • Ranns Supply uses a perpetual inventory system. On January 1, its inventory account had a beginning balance of 6,450,000. Ranns
    9·1 answer
  • The American Medical Association is considering putting a permanent cap on the number of medical residents (which effectively wo
    5·2 answers
  • On October 5, Cullumber Company buys merchandise on account from Marin Company. The selling price of the goods is $6,650, and th
    15·1 answer
  • Games R Us manufactures various games. For March, there were no beginning inventories of direct materials and no beginning or en
    8·1 answer
  • This​ year, Druehl,​ Inc., will produce 57 comma 60057,600 hot water heaters at its plant in​ Delaware, in order to meet expecte
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!