Answer: Relational
Explanation: Relational orientation is a term in marketing where a marketer or producer identify the need of its customers or consumers and make available products that will meet their need and help to build a good relationship with the consumers or customer. This term is used by most multinationals like Apple etc to build brand loyalty and maintain a good market share.
Answer:
Direct labor rate variance= $3,630 favorable
Explanation:
Giving the following information:
Standard production= 2 hours per unit
Standard labor cost= 14 per hour.
During August, Hassock produced 12,000 units and used 24,200 hours of direct labor at a total cost of $335,100.
To calculate the direct labor rate variance, we need to use the following formula:
Direct labor rate variance= (Standard Rate - Actual Rate)*Actual Quantity
Actual rate= 335,100/24,200= $13.85
Direct labor rate variance= (14 - 13.85)*24,200= $3,630 favorable
Answer:
Option 2 should be selected
Explanation:
Using a rational approach which option most benefit and have a minimum cost. We will use the break-even level here to decide which option should be selected.
Option 1
Price per call = $30
Variable cost per call = $18
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $18 = $12
Fixed Cost = $15,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $15,000 / $12 = 1,250 calls
Option 2
Price per call = $30
Variable cost per call = $18 + ( $30 x 10% ) = $18 + $3 = $21
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $21 = $9
Fixed Cost = $9,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $9,000 / $9 = 1,000 calls
Difference = 1,250 calls - 1,000 calls = 250 calls
Option 2 is better option because it take 250 less calls to reach at break-even in the month. It should be selected.
Answer: Interest revenue for $2400
Explanation:
From the question, we are informed that Bay Company acquires 60, 8%, 5 year, $1,000 Community bonds on January 1, 2014 for $60,000. The journal entry to record this investment includes a debit for Interest revenue for $2400.
This was calculated in the following way:
= $60,000 × 8% × 1/2
= $60,000 × 0.08 × 0.5
= $2400 interest revenue