Answer:
B) $56,750
Explanation:
Direct materials cost $27,500
Direct labor cost$13,000
As manufacturing overhead rate is based on a percentage of direct labor cost so dividing the manufacturing overheads by direct labor costs we get =$1,050,000,/$840,000= 1.25
Multiplying this rate with the actual overheads we get 1.25* 13000 = $16250
The total job cost would be = Direct materials cost+Direct labor cost + budgeted Overheads = $27,500
+$13,000+$16250= $56,750
Answer:
The total March sales that Kittyz anticipated is $100,000.
Explanation:
The details of beginning and ending inventory are irrelevant for sales; they are relevant only for production quantity.
total March sales for Kittyz anticipated = 20000*$5
= $100,000
Therefore, The total March sales that Kittyz anticipated is $100,000.
Any job that requires you to sell stuff. let's say, as a candy boy, you get trained for a few minutes. then tossed into the sea of people to sell chocolate. your supervisor does not expect you to adapt a robotic tone but instead encourages developing your own charismatic style to help you sell more. if you were to continue with this job you would eventually come up with your own way to captivate an audience and sell as many chocolates as you want.
Answer:
The correct answer is c. competition from DuPont
Explanation: