1. It is the subset of a group - Group sample.
2. It equally favors all members of a group sample
- Random sample.
3. It collects data on members of a group - Survey.
4. It does not equally favor all members of a group - Biased sample.
5. It includes all members of a group
- Population.
6. It analyzes data collected from a group - Mean.
I have matched all concepts in accordance with statistical use, hope it helps.
Answer:
Cooper needs 39.8 mL milk for his recipe
Step-by-step explanation:
Let B be the quantity of butter
and
m be the quantity of milk
<u>So according to given statement the whole mixture measures 70.4 mL while butter measures 30.6mL</u>
so,
B+m = 70.4
30.6 + m = 70.4
m = 70.4 - 30.6
m = 39.8 mL
Cooper needs 39.8 mL milk for his recipe ..
OK, so this is assuming we are considering that the first three kids to solve ARE NOT in the first day.
So we have 3 kids and it doubles
Day 1 : 6
Day 2 : 12
Day 3 : 24
Day 4 : 48
Day 5 : 96
Day 6 : 192
Day 7: 384
So it should take 7 days or a week to solve all the problems.
The equation:
(3 * 2)^x = 384
Definition: Triangles are congruent when they have exactly the same three sides and exactly the same three angles.
From the diagram you have that:
Triangles QRS and TUV have congruent corresponding sides and congruent corresponding angles. This means they are congruent triangles. Congruent triangles always have the same shape and the same size. Also each pair of congruent triangles is a pair of similar triangles with ratio of similarity equal to 1.
Answer: all choices are correct.
Answer:
Commitment Adherence Percentage = 81.
%
Step-by-step explanation:
The time period Amy scheduled herself, t = 8 a.m. - 1 p.m. from Sunday through Wednesday
The period she released her interval = 11 a. m. - 1 p.m.
Commitment Adherence Percentage = Service Minutes/(Posted Minutes + Released Lockdown Minutes) × 100
Posted minutes = 5 hours/day × 60 minutes × 4 days = 1200 minutes
Serviced minute = 5 hours/day × 60 minutes × 3 days + 3 hours × 60 minutes/hour = 1,080 minutes
Released minutes = 2 hours × 60 minutes/hour = 120 minutes
Commitment Adherence Percentage = (1,080/(1,200 + 120)) × 100 = 81.
%