Answer:
The correct answer is 8.23%.
Explanation:
According to the scenario, the computation can be done as:
WACC of debt = Respective costs of debt× Respective weight of debt
= (0.4 × 5)
= 2
WACC of preferred = Respective costs of preferred × Respective weight of preferred
= (0.15 × 7)
= 1.05
WACC of common equity = Respective costs of common equity × Respective weight of retained earning
= (0.45 × 11.5)
= 5.175
So, Total WACC = WACC of debt + WACC of preferred + WACC of common equity
= 2 + 1.05 + 5.175
= 8.225 or 8.23 (approx.)
Answer:
$51
Explanation:
Data provided:
Sales function as: ( q = −p + 136 ) million phones
here, p is price in dollars
a) supply function as: ( q = 9p - 374 ) million phones
now,
for equilibrium price, the supply should be equal to the sales
i.e
−p + 136 = 9p - 374
or
136 + 374 = 9p + p
or
10p = 510
or
p = $51
Hence, the equilibrium price should be $51
Answer:
A transformation T: (x, y) (x + 3, y + 1). For the ordered pair (4, 3), enter its preimage point.
(-1, 2)
(1, 2)
(7, 4)
Explanation:
A transformation T: (x, y) (x + 3, y + 1). For the ordered pair (4, 3), enter its preimage point.
(-1, 2)
(1, 2)
(7, 4)
Answer:
the information is missing, so I looked for a similar question and found the attached image:
a) days inventory on hand = (average inventory / cost of goods sold) x 365 = ($14,000 / $120,000) x 365 = 42.58 days
b) inventory turnover ratio = cost of goods sold / average inventory = $120,000 / $14,000 = 8.57
I agree with Mr. David because the inventory turnover ratio of Golden Cup is already higher than the industry's average. That means that Golden Cup's current inventory level is appropriate and increasing it would only result in higher costs but would have very little influence on the company's sales.
Answer:
(a) Linear model

Subject to:



(b) Standard form:

Subject to:




Explanation:
Given

Solving (a): Formulate a linear programming model
From the question, we understand that:
A has a profit of $9 while B has $7
So, the linear model is:

Subject to:



Where:


Solving (b): The model in standard form:
To do this, we introduce surplus and slack variable "s"
For
inequalities, we add surplus (add s)
Otherwise, we remove slack (minus s)
So, the standard form is:
So, the linear model is:

Subject to:



