Answer:0.502kg
Explanation:
F4om the relation
Power x time = mass x latent heat of vapourization
P.t=ML
1260 * 15 *60 = M * 22.6 * 10^5
M= 1134000/(22.6 *10^5)
M=0.502kg=502g
Answer:

Explanation:
We know that speed is given by dividing distance by time or multiplying length and frequency. The speed of the father will be given by Lf where L is the length of the father’s leg ad f is the frequency.
We know that frequency of simple pendulum follows that 
Now, the speed of the father will be
while for the child the speed will be 
The ratio of the father’s speed to the child’s speed will be

Answer:
884Hz
Explanation:
Beats is the absolute difference between two frequencies therefore
Beats = f1-f2
4=f1-880
F1=880+4
F1=884Hz