Answer:
85 runners
Step-by-step explanation:
we know that
34th represent 40% of all runners
so
using proportion
Find out the total number of runners

x is your starting running time. 1/10 of a minute is 6 seconds, so you can do x - 6(6). 6 times 6 = 36, so your answer is x - 36 seconds. 36 seconds.
Answer:
what's the question your asking for?
(burn time)/(8 h) = (21 cm)/(14 cm)
burn time = (8 h)*(21/14)
burn time = 12 h
Elio expects the 21 cm candle to burn 12 hours.
Answer:

Step-by-step explanation:
The volume V of the fountain is equal to:
V = L*W*h
Where L is the lenght of the fountain, W is the width of the fountain and h is the high of the fountain
We already know that h is equal to x. On the other hand, if we cut a square with side of length x, L and W are calculated as:
L = 18 - 2x
W = 12 - 2x
So, replacing L, W and h on the equation of the volume, we get:
V = (18-2x)*(12-2x)*x
Finally, simplifying the function we get:

