<u>Answer:</u> The enthalpy of the reaction is 20.46 kJ/mol
<u>Explanation:</u>
To calculate the heat absorbed by the calorimeter, we use the equation:

where,
q = heat absorbed
c = heat capacity of calorimeter = 1071 J/°C
= change in temperature = 
Putting values in above equation, we get:

Heat released by the calorimeter will be equal to the heat absorbed by the reaction.
<u>Sign convention of heat:</u>
When heat is absorbed, the sign of heat is taken to be positive and when heat is released, the sign of heat is taken to be negative.
To calculate the number of moles, we use the equation:

Given mass of sodium nitrate = 15.3 g
Molar mass of sodium nitrate = 85 g/mol
Putting values in above equation, we get:

To calculate the enthalpy change of the reaction, we use the equation:

where,
q = amount of heat absorbed = 3.684 kJ
n = number of moles of sodium nitrate = 0.18 moles
= enthalpy change of the reaction
Putting values in above equation, we get:

Hence, the enthalpy of the reaction is 20.46 kJ/mol