Given:
standard deviation = 4.3%
sample size = 15
mean = 26.4%
error = σ/√n
error = 4.3% / √15
error = 4.3% / 3.873
error = 0.0111
0.0111 x 100% = 1.11%
Answer:
y=-6/5+9
Step-by-step explanation:
your going ro put it in y=mx+b format
so it would be ur equation 12x+10y=90
subtract 12x from both sides and get 10y=-12x+90
u have to get 10 by itself so you divide 10 to everything and get y=-12/10x+90/10
you have to simplify so get y=-6/5+9
Since the number of bird decreases 3% per year then for year 1 there will be 29 100 birds left. This value is 97% of 30000. From this the number of birds for year 1 is N = 30000(1-0.03)
A. N = 30,000

B. To solve this we use the equation we established in letter A. We get the answer by substituting T with 20. N = 16,000. <span />
This is the concept of sinusoidal, to solve the question we proceed as follows;
Using the formula;
g(t)=offset+A*sin[(2πt)/T+Delay]
From sinusoidal theory, the time from trough to crest is normally half the period of the wave form. Such that T=2.5
The pick magnitude is given by:
Trough-Crest=
2.1-1.5=0.6 m
amplitude=1/2(Trough-Crest)
=1/2*0.6
=0.3
The offset to the center of the circle is 0.3+1.5=1.8
Since the delay is at -π/2 the wave will start at the trough at [time,t=0]
substituting the above in our formula we get:
g(t)=1.8+(0.3)sin[(2*π*t)/2.5]-π/2]
g(t)=1.8+0.3sin[(0.8πt)/T-π/2]
Answer:
10,404
Step-by-step explanation:
5x20+2=102
102^2=102x102=10,404