Step-by-step explanation:
5 log₅ x − ¼ log₅ (8−x)
log₅ x⁵ − log₅ (8−x)^¼
log₅ x⁵ − log₅ ∜(8−x)
log₅ (x⁵ / ∜(8−x))
$25,000 is the answer you would take $620,000 x 0.04 (4%)= 24,800 which rounds to 25,000
Answer:
Scatter plots resembles line graphs in that they are plotted on the x and y axis. The are used because they show how much one variable is affected by another.
Scatter diagrams are important since in statistics they can show the extent of correlation, if any, between the values of observed quantities or a behavior.
Answer:
Step-by-step explanation:
You would require the table with the number of males and females who prefer either pink or yellow lemonade at the state fair.
Pink Lemonade Yellow Lemonade TOTAL
Male 156 104 260
Female 72 48 120
TOTAL 228 152 380
P(pink lemonade | female) = 72 / (48 + 72) = 72 / 120 = 0.6
P(pink lemonade) = (156 + 72) / (156 + 72 + 104 + 48) = 228 / 380 = 0.6
Therefore, The event "prefers pink lemonade" and "female" are independent because P(pink lemonade | female) = P(pink lemonade) = 0.6
Answer:
a) P(identified as containing explosives)=P(actually contains explosives and identified as containing explosives)+P(actually not contains explosives and identified as containing explosives)
=(10/(4*106))*0.95+(1-10/(4*106))*0.005 =0.005002363
hence probability that it actually contains explosives given identified as containing explosives)
=(10/(4*106))*0.95/0.005002363=0.000475
b)
let probability of correctly identifying a bag without explosives be a
hence a =0.99999763 ~ 99.999763%
c)
No as even if that becomes 1 ; proportion of true explosives will always be less than half of total explosives detected,