Answer:
80%
Step-by-step explanation:
What I did was just play with the numbers. But first, you'd multiply 6.00 time 3 because it's for the three people. Then just multiply 18 with .8 and bingo! The answer you get is 14.40, so the discount would be 80%
Hope this helps!
-4 = 8m + 18n
-18n = 8m + 4
/-18 /-18 /-18
n = 8m/-18 + 4/-18
I'm not sure so yeah
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Given that :
Clients are interviewed in groups of 2 on the first day; meaning two persons at a time
Second day, clients are interviewed in groups of 4; meaning 4 persons at a time.
Therefore, if the same number of clients are to be interviewed on each day, the smallest number of clients that could be interviewed each day could be obtained by getting the Least Common Multiple of both numbers: 2 and 4
- - - - 2 - - - 4
2 - - - 1 - - - 2
2 - - - 1 - - - 1
Therefore, the Least common multiple is (2 * 2) = 4
Therefore, the smallest number of clients that could be interviewed each day is 4.
Answer:
D. D: 0 ≤ b ≤ 10; R: 0 ≤ W(b) ≤ 120
Step-by-step explanation:
The problem statement tells you Owen can build up to 10 birdhouses, and that b represents that number. Then 0 ≤ b ≤ 10 is the domain described by the problem statement.
It also tells you that W(b) = 12b, so filling in values from 0 to 10 gives a range from 0 to 120: 0 ≤ W(b) ≤ 120.
These observations match choice D.
123 lb * (0.4536 kg/lb) * 300mg/(kg · day)
= (123 * 0.4536 * 300) mg/day
= 16737.84 mg/day
16737.84 mg/day * 1g/(1000mg)
= 16.73784 g/day