Answer:
$83000
Explanation:
Given: Stadium is fined for $186000
Other parking expense is $163000
Revenue generated by stadium in parking= $432000.
Now, calculating profit:
Profit= 
Profit= 
∴ Profit= $83000
∴ Total profit made for parking that day is $83000.
Answer:
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
Explanation:
complete and transferred 165,000
work on ending WIP 16,500 // 22,000 x 75%
previous work on beginning (8,000) // 20,000 x 40%
Equivalent units 173,500
labor cost added during the period 726,825
equivalent cost 726,825/173,500 = 4.198193084
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
Well...if he earns $75 an hour....and he worked for 20 hours...that's
75 * 20 which = 1500
Now it says he also earns a flat fee....since the question states he billed the client 1800...and he only earned 1500 of it...that must mean that his flat fee would be
1800 - 1500 = 300
So his flat fee is 300...and his variable charge...is 75x (75 dollars per hour)
in an equation...this would look like
C(x) = 75x + 300
Complete question:
The marginal utility of the last unit of apples consumed is 12 and the marginal utility of the last unit of bananas consumed is 8. What set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium
a. $8 and $12
b. $6 and $4
c. $16 and $9
d. $4 and $6
Answer:
$6 and $4 set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium.
Explanation:
Given,
The marginal utility of the last unit of apples consumed = 12
The marginal utility of the last unit of bananas consumed = 8
Now ,
To find :
The market level for apples and bananas, respectively, will be compatible with the consumer's equilibrium:
=
= $6
=
= $4
$6 and $4 set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium.
Answer:
A. True
Explanation:
For her it is a specialty good because it not sold everywhere, therefore she makes the extra effort.