Answer:
$4,500
Explanation:
depreciation expense
= [revised cost of asset - salvage value]/[remaining life of the assets]
= [$39,000 - $3,00]/[8 years]
= $4,500
Therefore, The Depreciation expense for Year 6 is $4,500.
Answer: d. Uncle John's
Absolute Advantage refers to the ability of an individual, company, region or country to produce a particular product or service at a price lower than that of his or her or its competitors.
When the price for the company's products are lower in comparison to other similar products, the demand for its products are more and it's able to sell more number of units than its competitors.
In this case, Uncle John's has the absolute advantage since it sold the most number of cookies (125)
Answer:
combined degree: 3,5385
Explanation:
degree of operating leverage:

contribution: Q (sales - variable cost)
150,000 x (30 - 7) = 150,000 x 23 = <u>3,450,000</u>
EBT = contribution - fixed cost - interest expense
3,450,000 - 2,050,000 - 425,000 = <u>975,000</u>


combined degree: 3,5385
Answer:
Using the discount cash flow model to value the company, we can say that the company is worth $85 million / 12% = $708.33 million
Each stock should be worth approximately $708.33 million / 100 million = $7.0833 per stock
If the company uses the cash to finance new projects, then future cash flows should be approximately $97.75 million, and the company's value = $97.75 million / 12% = $814.583 million. This represents a 15% increase in value. The stock price should also increase by 15% to $8.1458 per stock.
If the company instead decides to repurchase stocks using all the cash, then it could repurchase 35.29 million stocks. Since we are assuming that the company's future cash flows wouldn't be affected by this decision, then the company's total value will still be $708.33 million, but each stock would be worth much more = $708.33 / 64.71 million stocks = $10.95. This represents a 34.36% increase with respect to the other alternative of investing the cash.
The issue here, is that this situation is not very realistic. It is not normal for a company to use all of its cash to repurchase stocks since it would result in a huge increase in stock prices (stock prices are set by supply and demand). Also, this would also result in a sharp increase in the cost of equity due to higher risks.