Answer:
she is above a certain age usually around 40 or 50 years old.
Explanation:
Prime Facie means first appearance. In law this term is referred to as that there is enough evidence available to support an argument. Court will require proofs before registering a prima facie case. Title VII prohibits employment discrimination based on race, cast, color, gender, sex or religion. Cody believes that she has been discriminated by Delta Corporation. She will need to prove that she is above age of 40 and she meets all her job requirements.
Answer:
False
Explanation:
"Cash-to-cash Analysis and Management" by<em> Hutchinson, Farris and Anders</em> talks about the availability of the<em> financial data</em> and <em>computer technology</em> in assisting a business when it comes to determining its <u>cash-to-cash position </u><em><u>(C2C)</u></em><em>,</em> as well as the <em>benchmarks</em> needed for comparison.
Cash-to-cash analysis was difficult in the past, however, it is easier nowadays. The supply chain is even examined at a broader view than before. C2C efficiency is possible by utilizing the<em> readily available</em> financial date and computer technology. So, this makes the statement above as "false."
So, this explains the answer.
Answer:
Maxwell world consider choice equal to $310000
Explanation:
given data
accept a salary = $60,000
salary = $25,000
bonus = 20% of net income
to find out
amount of income would be necessary so that Maxwell would consider
solution
we get here income by bonus that is express as
bonus = 2 ( income - bonus - salary ) ..............1
3500 = 2 ( income - ( 0.2 × 35000 ) - ( 0.2 × (75000 + 35000) )
solve it we get
income = $310000
so Maxwell world consider choice equal to $310000
Answer:
Wayman Corporation
Income Statement for the year ended December 31, 2021
Sales Revenue $460,000
Cost of Goods Sold ($140,000)
Gross Profit $320,000
Operating Expenses
Advertising Expense $40,000
Salaries Expense $50,000
Utilities Expense $60,000
Total operating expense ($150,000)
Operating Income $170,000
Interest Expense ($30,000)
EBT $140,000
Income tax expense ($60,000)
Net Income $80,000
Answer:
Standard deviation = 47.69% (Approx)
Explanation:
Given:
Portfolio of Apple stock w1 = 25% = 0.25
Portfolio of Tesla stock w2 = 75% = 0.75
Standard deviation return Apple σ1 = 35% = 0.35
Standard deviation return Tesla σ2 = 60% = 0.60
Correlation coefficient ρ12 = 0.22
Find:
Standard deviation
Computation:
Standard deviation = √w1²σ1² + w2²σ2² + 2w1σ1w2σ2ρ12
Standard deviation = 0.4769
Standard deviation = 47.69% (Approx)