Answer:
Step-by-step explanation:
a )
sample mean = sum total of given data / no of data
= 415.35 / 20 = 20.76
To calculate the median we arrange the data in ascending order and take the average of 10 th and 11 th term .
= 20.50 + 20.72 / 2
= 20.61
b ) To calculate the 10% trimmed mean , we neglect the largest 10% and smallest 10 % data and then calculate the mean . Here we neglect the first two smallest and last two greatest
(18.92 + 19.25 ..... + 22.43 + 22.85) / 16
= 20.74
c )
We can easily plot the data on number line from 17 to 24
d )
Maximum value of data set = 23.71 and minimum value is 18.04
mean is 20.76 , median is 20.61 and trimmed mean is 20.74
They are between maximum and minimum values of given data . Hence there is no outliers .
Answer:
8
Step-by-step explanation:
Since the forklift has a maximum capacity of three boxes per trip, simply divide the total number of boxes (23 boxes) by three and round up to the nearest whole unit to find the number of trips required:

Casey had to visit the dock 8 times. He moved three boxes in seven trips and two boxes in one trip.
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that we assume no direct factory overhead costs (i.e., inventory carry costs) and $3 million dollars in combined promotion and sales budget, the Deal product manager wishes to achieve a product contribution margin of 35%.
Sales - variable cost = Fixed cost + profit
Here fixed cost = 3 million dollars
Sales - variable = contribution = 35%
35% should atleast meet the fixed cost
i.e. 35% = 3 million
100% = 8.57 million can be cost
Since fixed cost will not change and remain 3 million these 5,57 million can be given to material and labor costs
So material and labor cost should be limited upto 5.57 million increase.
Answer:300,000 + 600+80+4; you only use the addends of the digits with value when writing a number in expanded form.
Step-by-step explanation:
Answer:
D
Step-by-step explanation:
360h+6,400 >8,020, with a solution is h> 4.