Answer:
Find attached complete question:
common stock dividends is $38,960
preferred stock dividends is $5,040
Explanation:
Going by the complete question,preferred stock dividends is computed thus:
preferred stock dividends=number of shares*par value*dividend rate
number of shares is 7000 (issued and outstanding)
par value of share is $12
dividend rate is 6%
preferred stock dividend=7000*$12*6%=$5040
The preferred stockholders would receive $5040 dividends while the remainder of dividends goes to common stockholders as shown below
Total dividends $44,000
preferred stock dividends ($5040)
common stock dividends $38,960
Answer:
$61,175
Explanation:
Base on the scenario been described in the question, we expected to solve for the future worth
The table of the cash flow is shows in the picture
We can find that by calculating the Future worth
Future Worth = {2,500 + 1,500(P/A 7%,10) 100 + (P/G 7%,10) } [F/P 7%, 20]
Future worth = { 2,500 + 1500(7.024) + 100(27.716)}
Future worth = $61,175
Answer:
SMEs have realised the importance of E-commerce and using it to gain growth and sustainability.
Explanation:
E-commerce has been a revolutionary step for small scale enterprises and customers towards ease of doing business and e- commerce has helped business to grow and expand. It has helped enterprises to increase their revenue, low operational cost and online presence. Customers can buy goods and services just by a click. They prefer e-commerce because everything is accessible online.
Answer:
Effect on income= $120,000 loss
Explanation:
Giving the following information:
Sales $320,000
Variable costs $200,000
Fixed costs $140,000.
None of the fixed costs are avoidable. Therefore, they shouldn't be taken into account to make the decision.
Effect on income= Sales - varaible cost
Effect on income= 320,000 - 200,000= $120,000 loss