Answer:
0.125 mole
Explanation:
From Avogadro's hypothesis, we discovered that 1 mole of any substance contains 6.02x10^23 atoms.
The statement above suggests that 1 mole of chromium contains 6.02x10^23 atoms.
Now, if 1mole of of chromium contains 6.02x10^23 atoms,
Then Xmol of chromium contains 7.52x10^22 atoms i.e
Xmol of chromium = 7.52x10^22/6.02x10^23
Xmol of chromium = 0.125 mole
Therefore, 0.125 mole of chromium contains 7.52x10^22 atoms
Answer:
The partial pressure of SO₃ is 82.0 atm
Explanation:
The equilibrium constant Kp is equal to <em>the equilibrium pressure of the gaseous products raised to the power of their stoichiometric coefficients divided by the equilibrium pressure of the gaseous reactants raised to the power of their stoichiometric coefficients</em>.
For the reaction,
2 SO₂(g) + O₂(g) → 2 SO₃(g)
![Kp = 0.345 = \frac{(pSO_{3})^{2} }{(pSO_{2})^{2} \times pO_{2} }\\pSO_{3} = \sqrt[]{0.345 \times (pSO_{2})^{2} \times pO_{2} } \\pSO_{3} = \sqrt[]{0.345 \times (35.0)^{2} \times 15.9 } \\pSO_{3} = 82.0 atm](https://tex.z-dn.net/?f=Kp%20%3D%200.345%20%3D%20%5Cfrac%7B%28pSO_%7B3%7D%29%5E%7B2%7D%20%7D%7B%28pSO_%7B2%7D%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%20pO_%7B2%7D%20%7D%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%20%5Csqrt%5B%5D%7B0.345%20%5Ctimes%20%28pSO_%7B2%7D%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%20pO_%7B2%7D%20%7D%20%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%20%5Csqrt%5B%5D%7B0.345%20%5Ctimes%20%2835.0%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%2015.9%20%7D%20%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%2082.0%20atm)
Answer:
An octet is formed via ionic bonding when one or more valence electrons are transferred from one atom to another.
An octet is formed via covalent bonding when valence electrons are shared between atoms.
An octet is always formed via ionic bonding
Explanation: The essence of bonding is stability. An octet or duplet state is formed when one or more valence electrons are shared. when the electrons are shared, the type of bond formed is a covalent bond. An octet is formed via ionic bonding when one or more valence electrons are transferred from one atom to another.
First we need to find the number of moles of both K and O reacted
K - 0.779 g / 39 g/mol
= 0.02 mol
the mass of O₂ reacted = 1.417 g - 0.779 g = 0.638 g
O₂ moles = 0.638 g / 32 g/mol
= 0.02 mol
the number of both K and O₂ moles reacted are equal
therefore stoichiometry of K to O₂ reacted are 1:1
then the formula of potassium superoxide is KO₂
Answer:
B.
Solar energy is converted into chemical potential energy, which is found in the products like glucose.
Explanation: