Answer:
c) 22
Explanation:
Let's consider the following balanced equation.
N₂(g) + 3 H₂(g) ----> 2 NH₃(l)
According to the balanced equation, 34.0 g of NH₃ are produced by 1 mol of N₂. For 170 g of NH₃:

According to the balanced equation, 34.0 g of NH₃ are produced by 3 moles of H₂. For 170 g of NH₃:

The total gaseous moles before the reaction were 5.00 mol + 15.0 mol = 20.0 mol.
We can calculate the pressure (P) using the ideal gas equation.
P.V = n.R.T
where
V is the volume (50.0 L)
n is the number of moles (20.0 mol)
R is the ideal gas constant (0.08206atm.L/mol.K)
T is the absolute temperature (400.0 + 273.15 = 673.2K)

The net cell reaction for the iron-silver voltaic cell would be:
<span>3Ag+ + Fe --------> 3Ag + Fe3+
</span>
wherein it comes from the reaction of the cathode and the anode:
<span>Ag+ + e- -------> Ag, for the cathode and;
</span>
<span>Fe -------> Fe3+ + 3e-, for the anode
</span>
When both equations would be multiplied, the it would now yield the balanced net reaction as stated above.
Answer:
The vinegar is not enough to neutralize the pool.
Explanation:
The [OH⁻] in the pool is 1.0x10⁻¹mol / L. To know how many moles of OH⁻ are in the solution, you must calculate volume of the pool thus:
V(pool) = πr²h
<em>Where r, radius is d/2 = 12m/2 = 6m and h is deep of the pool = 10m
</em>
V(pool) = π(6m)²*10
V(pool) = 1131m³
As 1m³ = 1000L:
1131m³ × (1000L / 1m³) = 1131000L in the pool.
And moles of OH⁻ are:
1.0x10⁻¹mol / L ₓ 1131000L = 131100 moles of OH⁻ are in the pool
The neutralization of OH⁻ with H⁺ is:
OH⁻ + H⁺ → H₂O
<em>That means to neutralize the pool you must add 131100 moles of H⁺.
</em>
The H⁺ concentration in a vinegar pH = 2 is:
pH = -log [H⁺]
2 = -log [H⁺]
1x10⁻²M = [H⁺]
4L are just 4x10⁻² moles of [H⁺]. As you need 131100 moles of H⁺:
<h3>The vinegar is not enough to neutralize the pool.</h3>
The students with ionic bonds have a better understanding of what the model needs to illustrate.
Explanation:
- When ionic compounds dissolve in water, they break apart into the ions that make them up through a process called dissociation.
- When placed in water, the ions are attracted to the water molecules, each of which carries a polar charge.
- If the force between the ions and the water molecules is strong enough to break the bonds between the ions, the compound dissolves.
- The ions dissociate and disperse in solution, each ringed by water molecules to prevent reattachment.
- The ionic solution turns into an electrolyte, meaning it can conduct electricity.
- While covalent compounds dissolve in water they break apart into molecules, but not individual atoms.
- Water is a polar solvent, but covalent compounds are usually nonpolar.
- This means covalent compounds typically don't dissolve in water, instead making a separate layer on the water's surface.
Answer:
C3H8 + 5O2 ====> 3CO2 + 4H20