Answer:
The volume that this same amount of air will occupy in his lungs when he reaches a depth of 124 m is - 0.27 L.
Explanation:
Using Boyle's law

Given ,
V₁ = 3.6 L
V₂ = ?
P₁ = 1.0 atm
P₂ = 13.3 atm (From correct source)
Using above equation as:




The volume that this same amount of air will occupy in his lungs when he reaches a depth of 124 m is - 0.27 L.
Answer: a) 
b) 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
a) Mass of Ba= 66.06 g
Mass of Cl = 34.0 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Ba =
Moles of Cl = \frac{\text{ given mass of Cl}}{\text{ molar mass of Cl}}= \frac{34g}{35.5g/mole}=0.96moles[/tex]
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Ba =
For O =
The ratio of Ba: Cl= 1:2
Hence the empirical formula is 
b) Mass of Bi= 80.38 g
Mass of O= 18.46 g
Mass of H = 1.16 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Bi =
Moles of O=
Moles of H=
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Bi=
For O =
For H=
The ratio of Bi: O: H= 1:3: 3
Hence the empirical formula is 
You can view more details on each measurement unit: molecular weight of Lithium Carbonate or grams The molecular formula for Lithium Carbonate is Li2CO3. The SI base unit for amount of substance is the mole. 1 mole is equal to 1 moles Lithium Carbonate, or 73.8909 grams.
Answer : The grams of
consumed is, 89.6 grams.
Solution : Given,
Mass of
= 265 g
Molar mass of
= 80 g/mole
Molar mass of
= 28 g/mole
First we have to calculate the moles of
.

The given balanced reaction is,

from the reaction, we conclude that
As, 1 mole of
produces from 1 mole of 
So, 3.2 moles of
produces from 3.2 moles of 
Now we have to calculate the mass of 


Therefore, the grams of
consumed is, 89.6 grams.
Answer: Molarity of
in the original sample was 1.96M
Explanation:
Molarity is defined as the number of moles of solute dissolved per liter of the solution.


Now put all the given values in the formula of molarity, we get


Thus molarity of
in the original sample was 1.96M