There are 0.109 moles of NaCl in one tablespoon of salt. This is found by dividing the number of grams you have by the molecular weight.
Answer:
<h3>
moles of carbon dioxide=13.95mol</h3>
Explanation:
First wrie down the balance chemical reaction:

Combustion reaction: The reacion in which hydrocarbon is burnt in the presence of oxygen gas and it releases heat and this reaction exothermic because heat of cumbustion is negative.
eg. burning of methane
By using unitry method,
From the above balanced reaction it is clearly that,
from 1 mole of propane 3 moles of carbon dioxide is formed
there fore,
from 4.65 mole of propane
moles of carbon dioxide will form
moles of carbon dioxide=13.95mol
Answer:Hydrogen is placed such because it exhibits some similar characteristics of both group1 and group VII elements.
Explanation:
The reason why hydrogen is similar to group 1 metals:
#It has same valence electron and inorder achieve octet state it can lose that electron and forms H+ ion
#It acts as a good reducing agent similar to group1 metals
#It can also halides
Similarity to halogens:
#hydrogen can also gain one electron to gain noble gas configuration. It can combine with other non metals to form molecules with covalent bonding.
#It exists as diatomin molecule,H2
#Have the same electronegativity nature
#its reaction with other metal
The first step is to calculate the molarity of each compound:
final volume of solution = 157 + 139 = 296 mL
molarity of <span>nac2h3o2 = (157 x 0.35) / 296 = 0.1856 molar
molarity of </span><span>hc2h3o2 = (139 x 0.46) / 296 = 0.216 molar
Then, we calculate the pH as follows:
pKa of acetic acid = -log(</span><span>1.75 × 10^-5) = 4.7569
pH = pKa + </span><span> log ([salt] / [acid])
= </span>4.7569 + log(0.1856 / 0.216)
= 4.691
Explanation:
require an emergency support immediately