Answer:
A. Increase in temperature is 0.0176 degree Celsius. b. the remaining energy will be lost.
Explanation:
The mass of copper block = 7kg
Initial speed = 4.0 m/s
Specific heat of copper = 0.385 j/g degree Celcius.
a. The increase in temperature is calculated below:

85% of energy is converted into internal energy.

b. The remaining 15 per cent of kinetic energy will be lost and it will be changed into other forms.
Answer:
The concentration of mole evil at oxygen on that day is 0.00858 mol/L
Explanation:
Here, we want to calculate the concentration of molecular oxygen
The pressure on that day is 1.0 atm
Since oxygen is at a concentration of 21%, the pressure of oxygen will be 21/100 * 1 = 0.21 atm
Now let’s calculate the concentration;
From Ideal gas law;
PV = nRT
This can be written as;
P/RT = n/V
The term n/V refers to concentration;
Let’s make substitutions now;
P = pressure = 0.21 atm
R = molar gas constant = 0.0821 L•atm/mol•k
T = temperature = 25 = 25 + 273.15 = 298.15 K
Substituting these values, we have;
n/V = C = 0.21/(0.0821 * 298.15) = 0.00858 mol/L
<span>4.5 m/s
This is an exercise in centripetal force. The formula is
F = mv^2/r
where
m = mass
v = velocity
r = radius
Now to add a little extra twist to the fun, we're swinging in a vertical plane so gravity comes into effect. At the bottom of the swing, the force experienced is the F above plus the acceleration due to gravity, and at the top of the swing, the force experienced is the F above minus the acceleration due to gravity. I will assume you're capable of changing the velocity of the ball quickly so you don't break the string at the bottom of the loop.
Let's determine the force we get from gravity.
0.34 kg * 9.8 m/s^2 = 3.332 kg m/s^2 = 3.332 N
Since we're getting some help from gravity, the force that will break the string is 9.9 N + 3.332 N = 13.232 N
Plug known values into formula.
F = mv^2/r
13.232 kg m/s^2 = 0.34 kg V^2 / 0.52 m
6.88064 kg m^2/s^2 = 0.34 kg V^2
20.23717647 m^2/s^2 = V^2
4.498574938 m/s = V
Rounding to 2 significant figures gives 4.5 m/s
The actual obtainable velocity is likely to be much lower. You may handle 13.232 N at the top of the swing where gravity is helping to keep you from breaking the string, but at the bottom of the swing, you can only handle 6.568 N where gravity is working against you, making the string easier to break.</span>
From Alyssa's point of view, the water balloon is at first at rest and then gets thrown with a velocity of 23m/s. Therefore the balloon will have a speed of 23m/s for Alyssa.
At the same time, Naya is watching, and she sees the balloon at the beginning moving at a speed of 14m/s along with Alyssa, and then pushed forward of other 23m/s. Therefore, from her point of view, the balloon will have a speed of 14+23 = 37m/s.
Hence, the correct answer is <span>D) The speed of the balloon is 23 m/s for Alyssa and 37 m/s for Naya.
</span>
Answer:

Explanation:
First of all, we need to find the pressure exerted on the sphere, which is given by:

where
is the atmospheric pressure
is the water density
is the gravitational acceleration
is the depth
Substituting,

The radius of the sphere is r = d/2= 1.1 m/2= 0.55 m
So the total area of the sphere is

And so, the inward force exerted on it is
