Answer:
46 boxes
Step-by-step explanation:
- First 10 boxes can be bought for

- Next 10 boxes can be bought for

<em>So for a total of </em><em>20 boxes, </em><em>the cost is
</em>
<u>We have remaining
</u>
Each additional box costs 3.5, so for 91 dollars, we can get:
boxes
So, total
boxes can be bought for $221.00
Answer:
12.5r
Step-by-step explanation:
You just add all the numbers together and then add the r at the end it’s pretty easy when you know that
Answer: 64 %
Step-by-step explanation:
Assume attendance last year to be equal to "x"
- An increase in percentage sees us add the percentage amount to 100.
- A decrease in percentage sees us subtract the percentage amount from 100.
Projected attendance = ((100+25)/100) * x = 1.25x
Actual attendance = ((100-20)/100) * x = 0.80x
Hence ratio of a actual to projected attendance = 0.80x/1.25x = 0.64
Convert into percentage = 0.64 * 100 = 64 %
Answer:
y:3
y/3:1
She can make y/3 cards in one minute
Step-by-step explanation: