Answer:
d. quality assurance plan
:
Quality assurance plan is meant to ensure that the final products are matching to required quality. There are four basic steps of the quality assurance process: Plan, Do, Check, and Act.
Answer:
C. $1,060
Explanation:
First transaction
20 shares of Google at close price of $472.68
= 20 × $472.68
= $9,453.6
Second transaction, a year later;
she bought 20 shares at close price of $491.32
= 20 × $491.32
= $9,826.4
Third transaction. Two years later, she sold all her shares;
In total 3 transactions, Maggie's broker charge will be;
$50 × 3 = $150
The last transaction will get($512.25 per share for 20 + 20 = 40 shares)
40 × $512.25 = $20,490
Maggie will get $20,490 less $150 due to the brokerage's charge.
$20,490 - $150 = $20,340
To get how much Maggie makes,
= Total value of third transaction (Sales of shares) - (Total value of first transaction + Total value of Second transaction)
= $20,340 - ($9,453.6 + $9,826.4)
= $1,060
Answer:
They are much more likely
Explanation:
Answer:
It is better to cleaned and shipped to the firm's outlet center at a cost of $23,000 to be sold at $80,000
Explanation: In alternative A) the firm loss is $80,000 ($125,000-$45,000)
In alternative E) all $125,000 is lost
In alternative B, C and D) the loss is $68,000 ($125,000-$80,000+$23,000)
Relevant costs are those evitable, that are cause of a manager decision related to an specific business decision.
The only cost that can be avoided in these example is the cost of $23,000 so the goods can be cleaned and shipped to the firm's outlet center
Answer:
minipulation
Explanation:
correct me if im wrong <3