Answer:
$6450
Explanation:
Given that
Monthly gross income = 3500
Monthly operating expenses = 1100
Tax rate = 25%
Annual cost recovery expenses = 3000
Recall that, taxable income is income less expenses.
Therefore,
Annual gross income = 3500 × 12
= 42000
Annual operating expense = 1100 × 12
= 13200
Thus,
Taxable income = 42000 - 13200 - 3000
= 25800
Tax liability = tax rate × taxable income
= 0.25 × 25800
= $6450
<span>The reserve requirement, which is also referred to as the cash reserve ratio, is 25 percent. This is calculated by subtracting the $6,000 loaned out from the bank's $8,000 in deposits, yielding a reserve of $2,000. The reserve requirement is calculated by dividing $2,000 by $8,000.</span>
Answer:
Explanation:
The expected cash flows from one of these bonds are:
- $60 in interest at the end of each year for 10 years, and
- $1,000 repayment of principal at the end of 10 years.
Answer: e. Funds that arise out of normal business operations from its suppliers, employees, and the government, and they include spontaneous increases in accounts payable and accruals.
Explanation:
Spontaneously Generated Funds are a result of an increase in sales. This then in turn leads to an increase in Accounts Payables, wages to employees and taxes to the Government. For example, if sales rise then the company will buy more from.its suppliers leading to a higher Payables balance.
It is used in the calculation of Additional Funds Needed where it along with an increase in Retained earnings is subtracted from the required increase in sales.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.