Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N
Answer:
v=5.86 m/s
Explanation:
Given that,
Length of the string, l = 0.8 m
Maximum tension tolerated by the string, F = 15 N
Mass of the ball, m = 0.35 kg
We need to find the maximum speed the ball can have at the top of the circle. The ball is moving under the action of the centripetal force. The length of the string will be the radius of the circular path. The centripetal force is given by the relation as follows :

v is the maximum speed

Hence, the maximum speed of the ball is 5.86 m/s.
Answer:
I am not a driver, but I think it's C.
Explanation:
The answer would be . Since we are looking for the spring constant you would need to use the formula

. Then you'd substitute, for PEs and x.

Then solve. k=500n/m
Answer:
(a) F= 6.68*10¹¹⁴ N (-k)
(b) F =( 6.68*10¹¹⁴ i + 7.27*10¹¹⁴ j ) N
Explanation
To find the magnetic force in terms of a fixed amount of charge q that moves at a constant speed v in a uniform magnetic field B we apply the following formula:
F=q* v X B Formula (1 )
q: charge (C)
v: velocity (m/s)
B: magnetic field (T)
vXB : cross product between the velocity vector and the magnetic field vector
Data
q= -1.24 * 10¹¹⁰ C
v= (4.19 * 10⁴ m/s)î + (-3.85 * 10⁴m/s)j
B =(1.40 T)i
B =(1.40 T)k
Problem development
a) vXB = (4.19 * 10⁴ m/s)î + (-3.85* 10⁴m/s)j X (1.40 T)i =
= - (-3.85*1.4) k = 5.39* 10⁴ m/s*T (k)
1T= 1 N/ C*m/s
We apply the formula (1)
F= 1.24 * 10¹¹⁰ C* 5.39* 10⁴ m/s* N/ C*m/s (-k)
F= 6.68*10¹¹⁴ N (-k)
a) vXB = (4.19 * 10⁴ m/s)î + (-3.85* 10⁴m/s)j X (1.40 T)k =
=( - 5.39* 10⁴i - 5.87* 10⁴j)m/s*T
1T= 1 N/ C*m/s
We apply the formula (1)
F= 1.24 * 10¹¹⁰ C* ( 5.39* 10⁴i + 5.87* 10⁴j) m/s* N/ C*m/s
F =( 6.68*10¹¹⁴ i + 7.27*10¹¹⁴ j ) N