Answer:
a. Assuming you purchased the bond for $850, what rate of return would you earn if you held the bond for 30 years until it matured with a value $5,000?
future value = present value x (1 + r)ⁿ
- future value = $5,000
- present value = $850
- n = 30
5,000 = 850 x (1 + r)³⁰
(1 + r)³⁰ = 5,000 / 850 = 5.882652
³⁰√(1 + r)³⁰ = ³⁰√5.882652
1 + r = 1.0608444
r = 0.0608444
r = 6.08%
b. Suppose under the terms of the bond you could redeem the bond in 2025. DMF agreed to pay an annual interest rate of 1.3 percent until that date. How much would the bond be worth at that time?
future value = present value x (1 + r)ⁿ
future value = 850 x 1.013⁷ = $930.43
c. In 2025, instead of cashing in the bond for its then current value, you decide to hold the bond until it matures in 2048. What annual rate of return will you earn over the last 23 years?
5,000 = 930.43 x (1 + r)²³
(1 + r)²³ = 5,000 / 930.43 = 5.373859398
²³√(1 + r)²³ = ²³√5.373859398
1 + r = 1.075849638
r = 0.0758
r = 7.58%
Answer:
Profit-maximizing price per drug treatment is $2,000
Explanation:
The "cost of production" (cost of providing all treatments) is given by the area under the cost curve
(The cost curve is the straight line C = 10Q)
It is a right triangle with one side being the quantity (Q) and the other being the cost of the last unit being produced (10Q)
So the cost of production is: 
Revenue is given by P * Q = (3,000 - 10Q) * Q
Profit = Revenue - Cost of production = 3,000Q -
-
To find maximum, take derivative and solve for:
3,000 - 30Q = 0 => Q = 100
Profit-maximizing quantity is 100. The price will then be P = 3,000 - 10*100 = $2,000
What are the possible answers
Answer:
A) $0
Explanation:
as per IRC section 101g, if the payment exceeds the greater of per actual cost then the excess payment amount will be taxable.
total tax free payment = 360*30
= $10,800
Therefore, The taxable amount is $0
Answer and Explanation:
a. The computation of Kiyara’s deduction for qualified business income is shown below:-
Kiyara's Share of income is
= 50% × $332,000
= $166,000
Max qualified business deduction is
= 20% × $166,000
= $33,200
b. The computation of Kiyara’s net investment income tax liability is shown below:-
Net investment income tax liability = $166,000 × 3.8%
= $6,308
c. The computation of Kiyara’s self-employment tax liability is shown below:-
Kiyara is not earning Jazz Corp.'s self-employment taxable income because Kiyara is not doing work for Jazz Corp.
Hence, the tax liability for self-employment is 0.
d. The computation of Kiyara’s additional Medicare tax liability is shown below:-
Additional medicare tax liability
= $282,000 - $200,000
= $82,000 × 0.9%
= $738