Answer:
The answer is B. $45.00 per hour; $120.00 per hour
Explanation:
highminusoutput
Fixed costs 400000/16000= $25
variable costs 320000/16000= $20
Total <u>=$45</u>
<u />
lowminusoutput
Fixed costs 400000/4000 = $100
variable costs 80000/4000 = $20
Total =<u>$120</u>
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Environmental Circumstance is the term which is defined as the any circumstances which is forming the grounds of any alleged violation or liability under the Law or Permit of Environmental.
Under this situation, both of them started a business, which performed well in its 1st year, but in the second year the business does not perform well due to the horrible record of team and poor economic conditions. Therefore, this condition will be explained as the environmental circumstances are tough to control as well as are dynamic in nature.
Answer:
merchandise inventory on the balance sheet 6,540 option B
Explanation:
we should eevaluate between cost or market price, the lowest.
Product C
cost: 6
market: 5
we will use $5 so 420 units x 5 dollars = $ 2,100
Product D
cost: 12
market: 14
we will use $12 so 370 units x 12 dollars = $ 4,440
Total merchandise: product C 4,440 + product D 2,100 = 6,540
1. FORGIVENESS - Cheryl received a student loan to pursue a degree to become a dental assistant. But unfortunately her school closed down due to legal complications. As Cheryl couldn't complete the course due to no fault of her own, Cheryl need not pay back the loan.
2. DEFAULT - Tom got a student loan to pursue a nursing science degree. But he couldn't manage his money well enough, due to which he was unable to pay back his loan.
3. WORK-STUDY - Sam is pursing an undergraduate program in Economics. He works as an assistant to the financial aid officer, which helps him earn $4000 annually. This helps him pay a few educational expenses.