For this case we can make the following rule of three:
2/9 ------> 3/5
x ---------> 1
Clearing x we have:
x = (1 / (3/5)) * (2/9)
Rewriting we have:
x = (5/3) * (2/9)
x = 10/27
Answer:
he irons 10/27 of his shirt every minute
Answer:
W= 27 k J
Step-by-step explanation:
Given that
mass ,m = 90 kg
Height , h= 30 m
angle , θ = 25°
The work done by escalator is given as follows
W = m g h
Work done by escalator does not depends on the angle ,it depends only on height.
Now by by putting the values in the above equation we get
W= 90 x 10 x 30 J ( take g = 10 m/s² )
W= 27000 J
W= 27 k J
Therefore work done by escalator will be 27 k J.
a)
Answer: 0.91 m
Explanation:
We know that,
P.E. = m g h
Where,
P.E = Potential energy
m = Mass of the object
g = acceleration due to gravity (9.8 m/s²)
It is given that, m = 1.5 kg
P.E. = 13.44 J
⇒ 13.44 = 1.5 kg × 9.8 m/s² × h
⇒ h = 0.91 m
Hence, apple sits om 0.91 m tall counter.
b)
Answer: 216 J
Explanation:
P.E. = m g h
Weight, mg = 120 N ( given)
height, h = 1.8 m ( given)
The energy possessed by the suitcase is due to virtue of its position (gravitational potential energy)
P.E. = 120 N × 1.8 m = 216 J
Hence, the energy possessed by the suitcase sitting on the counter is 216 J.
The volume for 3 boxes of detergent is 864 inches
Volume= length X width X hight
V=12X8X3
V=288
V=864 (288 times 3 for 3 boxes)
Answer:
Step-by-step explanation:
We are given that 30% of California residents have adequate earthquake supplies.
a) Ramon variable X denotes the number of the california residents that have adequate earthquake insurance
B) x can take value 1 ,2 ,3 ......
C)The distribution of random variable is geometric distribution with parameter p=0.3
The pmf of geometric distribution is

D)P(X=1) or P(X=2)=P(X=1)+P(X=2)
P(X=1) or P(X=2)=
E)

F)

p is the resident who does not have adequate earthquake supplies.
p = 1-0.3 = 0.7

G)