<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
Using the Equation: PV=nRT
Where P is the pressure 60 cmHg or 600 mmHg or 600/760= 0.789 atm
V is the volume 125 ml or 0.125 L, n is the number of moles, R is a constant 0.082057, and T is temperature 25 °C or 298 K;
Therefore:
0.789 × 0.125 = n × 0.082057 × 298
n = 0.0987/24.45
= 0.004036 mol
0.004036 mole has a mass of 0.286 g
Hence; 1 mole has a mass of 0.286/0.004036
= 70.8 g /mol
Therefore the molar mass of the gas is 71 g/mol (2 sfg)
The answer to this question would be CrO3 or H2SO4. These reagents would efficiently accomplish the transformation of 2-methyl-3-cyclopentenol into 2-methyl-3-cyclopentenone. The synthetic strategy is used for the bond forming and transformation of the molecule. The reagent required depends on the type of molecule.
OH⁻ from strong base (NaOH) react with weak acid from buffer (HOCl) according to the following equation:
OH⁻ + HOCl → H₂O + OCl⁻