Answer:
The answer is 465.6 mg of MgI₂ to be added.
Explanation:
We find the mole of ion I⁻ in the final solution
C = n/V -> n = C x V = 0.2577 (L) x 0.1 (mol/L) = 0.02577 mol
But in the initial solution, there was 0.087 M KI, which can be converted into mole same as above calculation, equal to 0.02242 mol.
So we need to add an addition amount of 0.02577 - 0.02242 = 0.00335 mol of I⁻. But each molecule of MgI₂ yields two ions of I⁻, so we need to divide 0.00335 by 2 to find the mole of MgI₂, which then is 0.001675 mol.
Hence, the weight of MgI₂ must be added is
Weight of MgI₂ = 0.001675 mol x 278 g/mol = 0.4656 g = 465.6 mg
Answer:
-It is considered the modern atomic model.
-It describes the probable locations of the electrons
Explanation:
edge 2020
Answer:
<em>3.27·10²³ atoms of O</em>
Explanation:
To figure out the amount of oxygen atoms in this sample, we must first evaluate the sample.
The chemical formula for sodium sulfate is <em>Na₂SO₄, </em>and its molar mass is approximately 142.05
.
We will use stoichiometry to convert from our mass of <em>Na₂SO₄ </em>to moles of <em>Na₂SO₄</em>, and then from moles of <em>Na₂SO₄ </em>to moles of <em>O </em>using the mole ratio; then finally, we will convert from moles of <em>O </em>to atoms of <em>O </em>using Avogadro's constant.
19.3g <em>Na₂SO₄</em> ·
·
·
After doing the math for this dimensional analysis, you should get a quantity of approximately <em>3.27·10²³ atoms of O</em>.
The change is thermal energy to chemical energy. Sugar contains a lot of chemical potential energy which is why living things use it as a source of energy. The process of photo synthesis takes light from the sun to convert carbon dioxide and water into sugar and oxygen. That process is basically turning the thermal energy from the light into chemical energy in the sugar.
I hope this helps. Let me know if anything is unclear.
Answer:
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.
Explanation:
Mass of sulfuric acid solution = 

Percentage mass of sulfuric acid = 95.0%
Mass of sulfuric acid = 

Moles of sulfuric acid = 

According to reaction , 1 mole of sulfuric acid is neutralized by 1 mole of sodium carbonate.
Then 58,647.96 moles of sulfuric acisd will be neutralized by :
of sodium carbonate
Mass of 58,647.96 moles of sodium carbonate :

6,216,683.76 g = 6,216,683.76 × 0.001 kg = 6,216.684 kg
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.