Explanation:
The given data is as follows.
m = 10.0 kg = 10,000 g (as 1 kg = 1000 g)
Initial temp. of block 1,
= (100 + 273) K = 373 K
Initial temp. of block 2,
= (0 + 273) K = 273 K
So, heat released by block 1 = heat gained by block 2




Convert temperature into kelvin as (50 + 273) K = 323 K.
Also, we know that the relation between enthalpy and temperature change is as follows.

= 
= 1243550 J
or, = 1243.5 kJ
Now, calculate entropy change for block 1 as follows.

= 
= 
= -554.12 J/K
Now, entropy change for block 2 is as follows.

= 
= 
= 647.49 J/K
Hence, total entropy will be sum of entropy change of both the blocks.

= -554.12 J/K + 647.49 J/K
= 93.37 J/K
Thus, we can conclude that for the given reaction
is 1243.5 kJ and
is 93.37 J/K.
The concentration of the drug stock solution is 1.5*10^-9 M i.e. 1.5 * 10^-9 moles of the drug per Liter of the solution
Therefore, the number of moles present in 1 ml i.e. 1*10^-3 L of the solution would be = 1 *10^-3 L * 1.5 * 10^-9 moles/1 L = 1.5 * 10^-12 moles
1 mole of the drug will contain 6.023*10^23 drug molecules
Therefore, 1.5*10^-12 moles of the drug will correspond to :
1.5 * 10^-12 moles * 6.023*10^23 molecules/1 mole = 9.035 * 10^11 molecules
The number of cancer cells = 2.0 * 10^5
Hence the ratio = drug molecules/cancer cells
= 9.035 *10^11/2.0 *10^5
= 4.5 * 10^6
<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
Answer:
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the jar of air = 25.0 L
Number of moles argon = 0.0104 moles
Temperature = 273 K
Step 2: Calculate the pressure of argon with the ideal gas law
p*V = nRT
p = (nRT)/V
⇒ with n = the number of moles of argon = 0.0104 moles
⇒ with R = the gas constant = 0.0821 L*atm/mol*K
⇒ with T = the temperature = 273 K
⇒ with V = the volume of the jar = 25.0 L
p = (0.0104 * 0.0821 * 273)/25.0
p = 0.00932 atm
1 atm =101.3 kPa
0.00932 atm = 101.3 * 0.00932 = 0.944 kPa
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.