Answer:
P = 0.0215 = 2.15%
Step-by-step explanation:
First we need to convert the values of 900 and 975 to standard scores using the equation:

Where z is the standard value, x is the original value,
is the mean and
is the standard deviation. So we have that:
standard value of 900: 
standard value of 975: 
Now, we just need to look at the standard distribution table (z-table) for the values of z = 2 and z = 3:
z = 2 -> p_2 = 0.9772
z = 3 -> p_3 = 0.9987
We want the interval between 900 and 975 hours, so we need the interval between z = 2 and z = 3, so we just need to subtract their p-values:
P = p_3 - p_2 = 0.9987 - 0.9772 = 0.0215
So the probability is 0.0215 = 2.15%
Answer: 15.7 minutes
Step-by-step explanation:
Let x be the time in the beginning (in minutes).
Given: The track team is trying to reduce their time for a relay race.
First they reduce their time by
2.1 minutes.
Then they are able to reduce that time by
10
If their final time is 3.96 minutes, then
Hence, their beginning time was 15.7 minutes.
We know that
step 1
find the volume of a cylinder
volume of a cylinder=pi*r²*h
where
h=13 cm
r=1 cm
volume of a cylinder=pi*1²*13----> 13*pi cm³
step 2
find the volume of a cone
volume of a cone=(1/3)*pi*r²*h
where
r=1 cm
h=3 cm
volume of a cone=(1/3)*pi*1²*3-----> pi cm³
step 3
find the volume of the laser pointer
volume of the laser pointer=volume of a cylinder+volume of a cone
volume of the laser pointer=13*pi+pi-----> 14*pi cm³
the answer is
volume of the laser pointer is 14*pi cm³
Answer:
118. The radius is 118 feet.
Step-by-step explanation:
The distance the tip travels is
2π·(40 m) = 80π m
Then its speed is
(80π m)/(10 s) = 8π m/2 ≈ 25.1 m/s