Answer:
The equations are
1) 
2) 
Explanation:
There are two ionization steps in the dissociation of hydroselenic acid.
In first dissociation the H₂Se loses one proton and forms hydrogen selenide ion as shown below:

The next step is again removal of a proton from the base formed above.

Answer:
12.78 kJ
Explanation:
The correct balanced reaction would be

Mass of methanol = 
Moles of methanol can be obtained by dividing the mass of methanol with its molar mass 

Enthalpy change for the number of moles is given by


The change in enthalpy is 12.78 kJ.
Answer:
PV=nRT
n = PV/RT
n = m/Mm
m/Mm = PV/RT
m = MmPV/RT
T in kelvin = T Celsius + 273.15 = 293.15 K
m = (26.04 x 1.39 x 55)/(0.08206 x 293.15)
mass in grams = 82.8 grams
Explanation:
Ideal gases formula is PV=nRT, where:
P is the pressure (1.39 atm in this case)
V is the volume (55.0 L in this case)
R is the gas constant (0.08206 L.atm/K.mole)
T is the temperature (20.0C) should be converted to Kelvin
all the unit should correspond to the one in the R.
we also know that to find the mass, we can use number mole with the formula number of mole(n) = mass (m) divided by the molar mass (Mm). therefore we substituted that in the formula and make (m) the subject of the formula.
we found the mass to be 82.8 grams
<span>Let's </span>assume that the gas has ideal gas behavior. <span>
Then we can use ideal gas formula,
PV = nRT<span>
</span><span>Where, P is the pressure of the gas (Pa), V
is the volume of the gas (m³), n is the number
of moles of gas (mol), R is the universal gas constant ( 8.314 J mol</span></span>⁻¹ K⁻¹)
and T is temperature in Kelvin.<span>
<span>
</span>P = 60 cm Hg = 79993.4 Pa
V = </span>125 mL = 125 x 10⁻⁶ m³
n = ?
<span>
R = 8.314 J mol</span>⁻¹ K⁻¹<span>
T = 25 °C = 298 K
<span>
By substitution,
</span></span>79993.4 Pa<span> x </span>125 x 10⁻⁶ m³ = n x 8.314 J mol⁻¹ K⁻¹ x 298 K<span>
n = 4.0359 x 10</span>⁻³ mol
<span>
Hence, moles of the gas</span> = 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
Moles = mass / molar
mass
</span>Mass of the gas = 0.529 g
<span>Molar mass of the gas</span> = mass / number of moles<span>
= </span>0.529 g / 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
<span> = </span>131.07 g mol</span>⁻¹<span>
Hence, the molar mass of the given gas is </span>131.07 g mol⁻¹
Answer:
5.63 mol.
Explanation:
- The balanced chemical equation between NO₂ and H₂O is:
<em>3NO₂(s) + H₂O(l) → 2HNO₃(aq) + NO(g),
</em>
It is clear that 3 mol of NO₂ reacts with 1 mol of H₂O to produce 2 mol of HNO₃ and 1 mol of NO.
<em>Water is present as an excess reactant and NO₂ is limiting reactant.</em>
<em></em>
- To find the no. of moles of HNO₃ produced:
3 mol of NO₂ produces → 2 mol of HNO₃, from stichiometry.
8.44 mol of NO₂ produces → ??? mol of HNO₃.
∴ The no. of moles of HNO₃ are formed = (8.44 mol)(2 mol)/(3 mol) = 5.63 mol.