Answer:
I= -20p^2 + 840p
Step-by-step explanation:
When the ticket price is $2 there are 800 passengers daily, but every $0.1 increase in ticket price the number of passengers will be decreased by 2.
You can put information into these equations of:
passenger- = (800-2x)
ticket price= p = $2 + 0.1x
Income is calculated by multiplying the number of the passenger with the ticket price. The answer will be expressed in terms of the ticket price, so we need to remove x from the passenger equation.
p= $2 +0.1x
p-$2 = 0.1x
x= 10p- $20
If p= ticket price, the function for the number of passengers it will be:
passenger = (800-2x)
passenger = 800- 2(10p- $20)
passenger =800- 20p+40
passenger =840- 20p
The function of I will be:
I= passenger x ticket price
I= 840- 20p * p
I= -20p^2 + 840p
Answer:
(a) The probability that during the next hour less than 3 patients will be admitted is 0.00623.
(b) The probability that during the next two hours exactly 8 patients will be admitted is 0.00416.
Step-by-step explanation:
<u>The complete question is:</u> General Hospital has noted that they admit an average of 8 patients per hour.
(a) What is the probability that during the next hour less than 3 patients will be admitted?
(b) What is the probability that during the next two hours exactly 8 patients will be admitted?
The above situation can be represented through Poisson distribution as it includes the arrival rate of the pattern. So, the probability distribution of the Poisson distribution is given by;

Here X = Number of patients admitted in the hospital
= arrival rate of patients per hour = 9 patients
So, X ~ Poisson(
= 9)
(a) The probability that during the next hour less than 3 patients will be admitted is given by = P(X < 3)
P(X < 3) = P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2)
=
=
= <u>0.00623</u>
(b) Here,
= 18 because we have to find the probability for the next two hours and we are given in the question of per hour.
So, X ~ Poisson(
= 18)
Now, the probability that during the next two hours exactly 8 patients will be admitted is given by = P(X = 8)
P(X = 8) =
= <u>0.00416</u>
The options of the problem are

we have

we know that
<u>The Rational Root Theorem </u>states that when a root 'x' is written as a fraction in lowest terms
p is an integer factor of <u>the constant term</u>, and q is an integer factor of <u>the coefficient of the first monomial</u>.
So
in this problem
the constant term is equal to 
and the first monomial is equal to
-----> coefficient is 
therefore
<u>the answer is the option </u>
D. 
Answer:
The answer is what you would get when you do 4 1/2 x 2/9 which equals to 1 day!