The potential energy, E, of the penny is given by E=mgh. The energy, Q, required to raise the temperature of an object by an amount ΔT is given by Q=mcΔT. We can equate these two to get the result but we must use proper units and include the 60%:
(0.6)mgh=mcΔT
We see we can divide out the mass from each side
0.6gh=cΔT, then 0.6gh/c=ΔT
(0.6)9.81(m/s²)50m/385(J/kg°C) = 0.7644°C
since this is the change in temperature and it started at 25°C we get
T=25.7644°C
As you can see the result does not depend on mass. The more massive the copper object the more potential energy it will have to contribute to the heat energy, but the more stuff there will be to heat up, and the effect is that the mass cancels.
Answer:
y = 12x+16
Step-by-step explanation:
Simplify both sides of the equation then isolate the variable.
Step 1, add 11 to both sides.
−1
/2
y+11+−11=6x+3+−11
−1
/2
y=6x−8
Step 2, divide both sides by (-1)/2.
You will be left with
y = 12x+16
The given points are
R=(8,-2) , S=(11,-6), O=(-3,-9), and P=(0,-13)
To find the value of u and v, we have to perform subtraction of the points . That is


Since we get the same values of u and v , therefore the two vectors are equal .
Assuming all of them had the same amount at the start