Answer:
tax expense: 34% 103,020 dollars
Explanation:
Sales 2,400,000
COGS 34% of sales<u> (816,000) </u>
Gross profit 1,584,000
other operating (1,200,000)
depreciation (80,500)
interest expense
450,000 x 9% (40,500)
gain on investment <u> 40,000 </u>
Income before taxes 303,000
tax expense: 34% 103,020
The dividends paid are not an expense or revenue for the period. is the distribution of prior period gains.
Answer:
Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.
Explanation:
activity A =
normal time (NT) = 5 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $500
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $250/day
activity B:
normal time (NT) = 6 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 4 days
Crash cost (CC) = $50
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $25/day
activity C:
normal time (NT) = 8 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $1000
crash cost per day = [CC - NC]/[ CT- NT] = $200/day
The activity that takes the least cost to speed up is the first one to be crashed. from the computations, activity B takes the least cost to speed up, so the project manager should crash activity B first by 2 days.
Therefore, Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.
Answer:
risk free rate of return is = 11.37 %
Explanation:
given data
K expected rate of return = 13%
K standard deviation = 19% = 0.19
L expected rate of return = 10%
L standard deviation = 16% = 0.16
to find out
risk-free portfolio rate of return
solution
first we find here weight of each portfolio
weight of K =
..................1
weight of K = 
weight of K = 0.4571 = 45.71%
and
weight of L = 1 - 0.4571
weight of L = 0.5428 = 54.28 %
so that
risk free rate will be here
risk free rate = ( weight of K × K expected rate of return ) + ( weight of L + L expected rate of return ) ..........................2
risk free rate = ( 45.71 % × 13 % ) + ( 54.28 % + 10% )
risk free rate = 11.37 %
Answer: 178 calories
Explanation:
From the question, we are informed that Jessica weighs 125 lbs and that she rode a bike at 17 mph for 25 minutes. It should be noted that 17 mph is thesame as 0.057 cal/lb/min.
Therefore, the calorie cost of this activity will be:
= 0.057 x 125 = 7.125
We then multiply 7.125 by the number of minutes used. This will be:
= 7.125 x 25
= 178 calories
Answer:
C $30,000
Explanation:
. A $30,000 result has a 35 percent chance of occurring, but the entity cumulatively has a 55 percent chance of receiving at least a $30,000 tax benefit. As a result, $30,000 is the appropriate amount to recognize.