The volume of the silo is (π×2²×8.5+
×π×2²×(13-8.5)) cube ft.
Step-by-step explanation:
Given,
The silo consists of a cylinder and a cone.
The diameter of the silo = 4 ft
The length of the cylindrical part = 8.5 ft
The entire length of the silo = 13 ft.
To find the volume of the silo.
The volume of the silo = the volume of cylinder + the volume of the cone
Formula
r be the radius and h be the height
- The volume of cylinder = πr²h
- The volume of cone =
πr²h
Now,
The radius of the cylinder = 2 ft.
Height = 8.5 ft
Volume = π×2²×8.5 cube ft
Again,
The radius of the cone = 2 ft
Height = 13-8.5 = 4.5 ft
Volume =
×π×2²×4.5 cube ft
Hence,
The volume of the silo = (π×2²×8.5+
×π×2²×(13-8.5)) cube ft.
The correct option is B.