First, begin by converting the tip of 12% to a decimal.
.12
Now, multiply that by the total bill.
.12*143=17.16
We now know the numerical value of the tip.
Add the tip to the total bill and get your answer.
143+17.16=160.16
The zeros are the values of t for which f(t) = 0.
i.e. <span>-16t^2 + 96t = 0
16</span>t^2 - 96t = 16t(t - 6)
16t = 0 or t - 6 = 0
t = 0 or t = 6
Therefore, the zeros are 0, 6
The time taken for the ball to hit the ground is the value of t when f(t) = 0.
i.e. t = 6.
If Victoria puts 200 dollars a savings account she will earn 1.05 for x amount of time.<span>
</span>
Add the two equations and use the elimination method. The x term will "cancel out" to be able to solve for the y term.
STEP 1
−12x−5y=40
12x−11y=88
x terms "cancels out"; add y terms
-16y= 128
divide both sides by -16
y= -8
STEP 2
substitute y value into either original equation
12x−11y=88
12x - 11(-8)= 88
12x + 88= 88
subtract 88 from both sides
12x= 0
divide both sides by 12; 0 divided by any number is 0
x= 0
ANSWER: x= 0; y= -8
Hope this helps! :)