Answer:

Step-by-step explanation:
Given that from a well shuffled set of playing cards (52 in number) a card is drawn and without replacing it, next card is drawn.
A - the first card is 4
B - second card is ace
We have to find probability for

P(A) = no of 4s in the deck/total cards = 
After this first drawn if 4 is drawn, we have remaining 51 cards with 4 aces in it
P(B) = no of Aces in 51 cards/51 = 
Hence

(Here we see that A and B are independent once we adjust the number of cards. Also for both we multiply the probabilities)
Answer:
You can use a calculator for the decimal operations, but practice some by hand because on the quiz and the test you will not have a calculator.
Step-by-step explanation:
Answer: The numbers can be added in any order.
Step-by-step explanation:
To calculate the total time that Colin spent traveling from his house to the hotel the numbers can be added in any order because time is a scalar quantity. It cannot be negative.
A scalar quantity is the quantity which has only magnitude but not the directions. For example temperature (vector quantity), it can be both positive and negative but time cannot be negative, thus it is a scalar quantity.
The response time includes the round-trip signal time plus the robot's travel time.
59 min = 2*(9.5 min) +travel time
59 min -2*(9.5 min) = travel time = 40 min
The speed is distance / travel time
speed = (52.8 m)/(40 min) = 1.32 m/min
The robot's average speed was 1.32 meters per minute.
We use the z statistic:
z = (x – u) / s
But first let us calculate the standard deviation s,
sample x and mean u.
s = sqrt (n p q)
s = sqrt (112 * 0.77 * (1 – 0.77))
s = 4.45
x = 0.81 * 112 = 90.72
u = 0.77 * 112 = 86.24
So the z score is:
z = (90.72 – 86.24) / 4.45
z = 1.00
From the standard tables, the P value at z = 1.00 using
right tailed test is:
<span>P = 0.1587 = 15.87%</span>