Answer:
16.77 m/s
Explanation:
Given that
Frequency of middle pitch, Fo = 261.6 Hz
Frequency of C sharp, f = 277.2 Hz
Velocity of sound in air, v = 298 m/s
Speed of sound from the source, Vs = ? m/s
Using the formula
f = Fo•(V + Vr)/(V + Vs)
← Doppler
Vr would be +ve if the receiver is moving toward source;
Vs would be -ve if source is moving toward the receiver
277.2 Hz = 261.6Hz * (298 + 0) / (298 - Vs)
277.2 = 77956.8 / (298 - Vs)
298 - Vs = 77956.8 / 277.2
298 - Vs = 281.23
Vs = 298 - 281.23
Vs = 16.77 m/s
Thus, the speed needed is 16.77 m/s
Density=mass/volume
5.45g/ml=65g/V
V=65g/5.42g/ml
V=11.92ml
Answer:
the difference between the two is that the candle forms an emission spectrum and the book an absorption spectrum.
the book it is observed in all directions so that its reflection has to be diffused
Explanation:
The ray of light emitted by a candle is the light generated by the temperature of the flame, which is made up of the emissions of a black body at this temperature plus the emissions of the chemical elements that make up the candle.
The Light reflected from the cover of a book is the same incident light spectrum minus the wavelengths that create transitions in the elements of the cover, these wavelengths will be seen as dark areas.
As a consequence of the above, the difference between the two is that the candle forms an emission spectrum and the book an absorption spectrum.
For the cover of the book form a specular reflection the incident rays are reflected in one direction and the rest would be dark, but in the book it is observed in all directions so that its reflection has to be diffused
Answer:
Explanation:
Given:
- gravitational field strength of moon at a distance R from its center,

- Distance of the satellite from the center of the moon,

<u>Now as we know that the value of gravity of any heavenly body is at height h is given as:</u>

∴The gravitational field strength will become one-fourth of what it is at the surface of the moon.