Answer:
Fixed Cost = $10,000
Variable Costs = $90,000
Explanation:
Variable Cost per unit = $72,000 ÷ 12,000
= $6
Variable Costs at 15,000 units = $6 x 15,000
= $90,000
Fixed Cost (given) = $10,000
Answer
<h3>
The total purchase price allocated to land, building, and machinery accounts is $140,840, $509,707 and $355,453 respectively.</h3>
<h3>
Explanation</h3>
<h3><em>Calculation of Total purchase price</em></h3>
- Total purchase price = purchase price + legal fee
= 1.000.000 + 6.000
= 1.006.000
Allocation of the total purchase price to the land, building, and machinery accounts in Tamarack Company’s record:
- Land = Total purchase price * (Assesed Value of Land / Total Property Assessed Value)
= 1.006.000 * (126.000 / 900.000)
= 140.840
- Building = Total Purchase Price * (Assesed Value of Machinery / Total Property Assessed Value)
Building = 1.006.000 * (318.000 / 900.000) = 355.453,3
<h3>
Thus, the total purchase price allocated to land, building, and machinery accounts is $140,840, $509,707 and $355,453 respectively.</h3>
Answer:
For Material 80,000
For Conversion 72,000
Explanation:
The computation of equivalent units of production for the bath linens department for August is shown below:-
<u>Materials</u> <u>Conversion</u>
Units completed and
transferred out 60,000 60,000
Units in process,
August 31 20,000 12,000
(20,000 × 60%)
Equivalent units of
production 80,000 72,000
Therefore to reach out the equivalent units of production we simply added the units completed and transferred out with Units in process Aug 31 of material and conversion.
Answer:
B) $4,200; $4,800
Explanation:
total delivery expense = $9,000
Dept. Y Dept. X
direct expenses $1,000 $0*
indirect expenses ($8,000 x 40%) ($8,000 x 60%)
<u> $3,200 $4,800 </u>
total delivery expenses $4,200 $4,800
*Since no direct delivery expenses were generated by Dept. X, no amount should be allocated. Indirect expenses are allocated based on the percent generated by each department.
Answer:
- <u>Best Buy sells 560 iPods</u>
- <u>Sears sells 70 iPods</u>
Explanation:
You may set a system of equations.
<u>1. Name the variables: </u>
- B= <em>number of iPods</em> sold by <em>Best Buy</em>
- S =<em> number of iPods</em> sold by <em>Sears</em>
<u>2. Translate every verbal statement into a mathematical expression</u>
a) <em>A local Best Buy sells 8 times as many iPods as Sears</em>.
b) <em>The difference between their sales is 490 iPods</em>.
<u>3. Solve the system of equations</u>
a) Substitute B = 8S into the second equation
b) Add like terms
c) Divide both sides by 7
d) Substitue S = 70 into B = 8S
<u>Solution:</u>
- Best Buy sells 560 iPods
- Sears sells 70 iPods